Підтримай Українську армію: зателефонуй або надішли смс на номер 565, один дзвінок або смс – 5 грн. Єдиний номер для всіх мобільних операторів

Урядова «гаряча лінія» – 1545

 

Національний центр Олександра Довженка

Ukrainian Film Industry

Система електронних торгів арештованим майном

Держава турбується про тебе

Прем’єра фільму ХЛІБ (1929) на відкритті фестивалю ГОГОЛЬФЕСТ-2013

«Хліб», невідомий шедевр українського кіноавангарду, заборонений, і так ніколи й не випущений на екрани, пролежав понад 80 років у сховищах російського Госфільмофонду. Перевідкритий і відреставрований минулого року зусиллями дослідників Центру Довженка, фільм нарешті матиме прем’єру на відкритті Міжнародного фестивалю сучасного мистецтва ГОГОЛЬфест. «Хліб» – найбільше архівне кіновідкриття 2000-х років.

 

Національний центр Олександра Довженка та Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва ГОГОЛЬфест представлять музичний кіноперформанс КОЛО ДЗИҐИ. ХЛІБ в рамках відкриття 6-го фестивалю ГОГОЛЬфест. Показ створеного 1929 року фільму Миколи Шпиковського «Хліб» в живому музичному супроводі від гурту Port Mone (Білорусь) відбудеться 13 вересня в культурному кластері «Видубичі».

 «Хліб», невідомий шедевр українського кіноавангарду, заборонений, і так ніколи й не випущений на екрани, пролежав понад 80 років у сховищах російського Госфільмофонду. Перевідкритий і відреставрований минулого року зусиллями дослідників Центру Довженка, фільм нарешті матиме прем’єру на відкритті Міжнародного фестивалю сучасного кіно ГОГОЛЬфест. «Хліб» – найбільше архівне кіновідкриття 2000-х років.

Після заборони свого попереднього фільму «Шкурник» Шпиковський розробляє в «Хлібі» кон’юнктурну тему щойно проголошеної партією «колективізації», вочевидь, бажаючи таким чином спокутувати «невідповідність» попереднього фільму новим завданням сталінської доби. Створений в один рік з Довженковою «Землею», «Хліб» утворює з нею парадоксальну світоглядну, ідеологічну та естетичну пару. Обидва фільми режисери визначали як кіноепоси, в яких фіксується трагедія руйнації традиційної світобудови, знищення тисячолітнього селянського укладу, що набуває апокаліптичних масштабів. Попри утопістську ажитацію, колективістичний експеримент сприймається трагічно. Проте, на відміну від Довженка Шпиковський не використовує складну багатошарову символічну мову - його образи чисті, аскетичні, виразні й напрочуд сугестивні.

Проте завершений в жовтні 1929 року «Хліб» було відправлено на перегляд до Головреперткому, який двічі заборонив картину (до і після переробки) з такою мотивацією: «Картина дає хибне уявлення про боротьбу за хліб. Середняк з картини випав повністю. Період відновлювальний (обмеження куркуля), відносне економічне укріплення куркуля (НЕП), класова боротьба, підготовка політичних передумов для ліквідації куркульства і колективізація (індустріалізація) – все це випало із картини. Проблема хлібу тлумачиться в картині поза зв’язком з соціалістичним будівництвом». Фільм так ніколи й не вийшов на екрани. Шпиковського, великого й непересічного режисера, знаковий фільм якого «Хліб» сягає рівня Довженкових фільмів, було викреслено з історії українського кіно.

2012 року фільм було відреставровано Національним центром Олександра Довженка на замовлення Державного агентства України з питань кіно.

Білоруське інструментальне тріо Port Mone створене 2005 року в Мінську в складі Олексія Ворсоби (акордеон), Сергія Кравченка (ударні) та Олексія Ванчука (бас-гітара).  Port Mone - це суміш академічної музики, нойзу, експериментального фолку. Медитативна музика колективу, провідну мінорну тему якої визначає акордеон, сягає глибинного проникнення в базові, архаїчні шари організованого мелосу. Музика Port Mone, сповнена пантеїстичної, ба навіть метафізичної щирості, якнайліпше пасує до епічного «Хлібу», до якого гурт написав музику на замовлення Національного центру Олександра Довженка та Фестивалю німого кіно та сучасної музики «Німі ночі».

 

info@dovzhenkocentre.org     (044) 201 65 74

11/09/2013

Події

У конкурсі можуть взяти участь повнометражні документальні проекти на теми, що висвітлюють культуру та проблеми східних областей України

Вперше в рамках Kharkiv MeetDocs відбудеться конкурс дитячого та підліткового відео на соціально-важливі теми 

Подати заявку на участь у Восьмому Трускавецькому кінофестивалі «Корона Карпат» можна до 10-го вересня

Подати заявку можна онлайн до 6 вересня

Заявки на участь приймаються до 26 серпня

Одразу ж після показу фільму відбудеться пресконференція 

Вручення Другої національної премії кінокритиків КІНОКОЛО відбудеться наприкінці жовтня 

До 20 травня триватиме відбір фільмів до конкурсної програми кінофестивалю «Відкрита Ніч. Дубль 22», котрий пройде цього року у ніч з 29-го на 30-те червня

Всі події

Зараз у виробництві

Переглянути все