Підтримай Українську армію: зателефонуй або надішли смс на номер 565, один дзвінок або смс – 5 грн. Єдиний номер для всіх мобільних операторів

Урядова «гаряча лінія» – 1545

 

Національний центр Олександра Довженка

Ukrainian Film Industry

Система електронних торгів арештованим майном

Держава турбується про тебе

«Від Майдану до пробудження українського кіно»

18-го січня найбільш впливове бельгійське франкомовне видання «Le Soir» опублікувало статтю «De Maïdan au réveil du ciné ukrainien» (Від Майдану до пробудження українського кіно).

Стаття підготована за результатами спілкування Голови Держкіно Пилипа Іллєнка та директора компанії Arthouse Traffic Дениса Іванова з журналістом Філіпом Реньє під час відкриття фестивалю українського кіно в Брюссельському культурно-мистецькому центрі «Бозар». Автор статті, Філіп Реньє, є провідним аналітиком видання «Le Soir», який спеціалізується на регіоні Східної Європи та на питаннях міжнародної безпеки.

Надаємо переклад статті українською.

«Від Майдану до пробудження українського кіно»
Бельгійське видання Le Soir
Опубліковано 18.01.2018

Фестиваль «Bridges. East of West» проходить у Брюсселі. Це можливість заново відкрити для себе насамперед українське кіно, яке з моменту розпаду СРСР було переважно «у підпіллі» і яке сьогодні відроджується.
Кримський режисер Олег Сенцов засуджений до 20 років ув'язнення у Москві. Присвячений йому фільм буде представлений в «Бозарі» у неділю.

Кіно народилося в Одесі, де перші покази фільмів відбулися ще за два роки до кінопоказів братів Люм’єрів у Парижі. Легендарними є Потьомкінські сходи, зняті в 1925 році російським режисером Ейзенштейном. У часи СРСР розвивається українське «поетичне кіно», багате притчами та алегоріями, аби уникнути радянської цензури.

Після цього - провал.
Втім, українське кіно, яке вважалося зниклим і протягом чверті століття після розпаду СРСР існувало «у підпіллі», сьогодні відроджується. Революція на Майдані взимку 2013-2014 рр., яка продемонструвала відхід України від Москви, аби наблизитися до Європейського Союзу, а після неї драматичний конфлікт на Донбасі відіграють вирішальну роль у цьому відродженні.

«Відновити свою ідентичність»
Денис Іванов і Пилип Іллєнко перебувають цього тижня у Брюсселі, щоб засвідчити це відновлення. «Це один із засобів відновлення власної ідентичності» після десятиліть, проведених в радянській, тобто російській, ідеологічній формі та естетиці. Іванов, молодий організатор Міжнародного кінофестивалю в Одесі, дистрибутор і виробник художніх фільмів, та Іллєнко, Голова Державного агентства України з питань кіно і син режисера Юрія Іллєнка, перебувають у «Бозарі» з метою проведення фестивалю з назвою «Bridges. East of West», присвяченого молодому українському кіно, а також грузинському, молдавському, азербайджанському, вірменському та білоруському.

Незалежність країни в 1991-му році не стала культурною незалежністю. Мова, релігія, телебачення, російські серіали ще були присутніми в Україні: «Російське культурне панування» зберігалося довго. Так само, як і американські блокбастери. Потім, завдяки державній підтримці, буму спільного кіновиробництва з країнами ЄС, доступу до деяких європейських програм, активній участі кінематографістів у подіях Майдану, ми спостерігаємо відродження українського кіно. Як художнього, так і документального. Це «відображення національної ідентичності», - вважає Іллєнко.

Університет «Сталіно»
«Час мати свій власний кінематограф», - говорить Денис Іванов, уродженець Донбасу. Він поїхав звідти зі своєю родиною «коли стало небезпечно». Денис навчався в університеті Донецька, який, згадує він, колись називався «Сталіно» і є «столицею» так званої «Народної республіки», де «російські спецслужби створили сепаратистський регіон».

Наприкінці грудня один із його вчителів, відомий історик Ігор Козловський, який протягом двох років був заручником на Донбасі, повернувся на волю у рамках широкого обміну ув'язненими. Він розповів, що це новий тоталітаризм... там, де його допитували, висіли три портрети: лідера Республіки, Путіна і Сталіна».

Кримський режисер Олег Сенцов був заарештований у травні 2014-го року незабаром після окупації Кремлем українського півострова. Сенцов засуджений до 20 років ув'язнення у Москві, за «підготовку терористичних актів». Аскольд Куров, співвітчизник, присвятив йому фільм. Він буде представлений в «Бозарі» у неділю.

22/01/2018

Події

У конкурсі можуть взяти участь повнометражні документальні проекти на теми, що висвітлюють культуру та проблеми східних областей України

Вперше в рамках Kharkiv MeetDocs відбудеться конкурс дитячого та підліткового відео на соціально-важливі теми 

Подати заявку на участь у Восьмому Трускавецькому кінофестивалі «Корона Карпат» можна до 10-го вересня

Подати заявку можна онлайн до 6 вересня

Заявки на участь приймаються до 26 серпня

Одразу ж після показу фільму відбудеться пресконференція 

Вручення Другої національної премії кінокритиків КІНОКОЛО відбудеться наприкінці жовтня 

До 20 травня триватиме відбір фільмів до конкурсної програми кінофестивалю «Відкрита Ніч. Дубль 22», котрий пройде цього року у ніч з 29-го на 30-те червня

Всі події

Зараз у виробництві

Переглянути все