Звіт діяльності Державного агентства України з питань кіно за 2011 рік

В Україні розвиток національного кінематографу задекларовано як пріоритетний напрям державної політики в гуманітарній сфері, що закріплено Законами України «Про культуру»та «Про кінематографію».

Сьогодні в Україні діє більше 350 кінозалів, оснащених  найсучаснішою   апаратурою, у великих містах  продовжується будівництво  багатозальних кінотеатрів-мультиплексів. Зростає валовий збір від кінопоказів: за  2011 року він збільшився  на 25 відсотків у  порівнянні з 2010 роком,  а кількість глядачів за цей же період збільшилась на 15 відсотків.

У ході адміністративної реформи кінематографічна галузь реформувалась в окрему управлінську структуру - Державне агентство України з питань кіно. При цьому на 2011 рік було затверджено рекордний для України державний бюджет фільмовиробництва.

         Протягом 2011-го року діяльність Державного агентства України з питань кіно була спрямована на підготовку нормативно-правових актів, пов’язаних з забезпеченням державного протекціонізму по відношенню до національного фільму, розширення джерел фінансування національного кіновиробництва, стимулювання розвитку національної кіноіндустрії і технічне переоснащення галузі.

        У 2011 році за рахунок державних коштів було профінансовано робіт та послуг на загальну суму близько 95,9 млн.грн.

            Завдяки вчасному фінансуванню у 2011 році були завершені ігрові повнометражні фільми:

-         «ТойХтопройшовкрізьвогонь» на кіностудії ТОВ «Інсайтмедіа» (режисер М.Іллєнко)

-         «Звичайна справа» на ТОВ «Гармата фільм» (режисер В.Васянович)

короткометражний ігровий фільм:

-         «Гайдамака» (режисер Р.Синчук)  ДП «Національна кіностудія художніх фільмів ім. О.Довженка»;

неігрові фільми:

-         «Таємна свобода» виробництва ТОВ «Контакт» (режисер С.Лисенко);

-         «Хронікер на хвилях хроніки та укркінохроніки» (режисер Д. Шевчук) ДП «Українська студія хронікально-документальних фільмів»;

-         «Польові випробування української вдачі» (режисер В.Артеменко, В.Васильєв) ДП «Українська студія хронікально-документальних фільмів»;

-         «Жінки Мирослава» (режисер Д.Сірих) ДП «Українська студія хронікально-документальних фільмів»

-         5 сюжетів літописних матеріалів;

анімаційні фільми:

-         здано 8 серій  26-серійного анімаційного фільму студії ТОВ «Новаторфільм» «Моя країна – Україна».

 

Державним агентством України з питань кіно започатковано проведення конкурсу на отримання державного фінансування за новими вимогами. Кінопроект оцінювався загалом, разом з його сценарієм, маркетинговою складовою, продюсерським баченням.  Новий конкурс працює за вимогами продюсерського підходу до кіновиробництва - від початку створення фільму до просування його до глядача. Основне досягнення - відкритість і демократичність процедури проведення конкурсу.

Головна мета змін - необхідність формулювання векторів розвитку українського кінематографу. Конкурс має дати:

- режисерські дебюти для формування нового покоління українських кінематографістів,

- фільми звисоким глядацьким потенціалом,

- фільми спільного виробництва для участі України у європейських програмах копродукції..

Для оцінки кінопроектів була сформована Експертна комісія з питань кінематографії з найкращих фахівців галузі, які не переривали своєї професійної діяльності в кінематографії і сьогодні приймають активну участь у кіновиробництві.

За результатами проведення першого конкурсу до «Програми виробництва та розповсюдження національних фільмів на 2011/2012 р» увійшло 37 кінопроектів.

З них 30 кінопроектів увійшли в стадію виробництва та отримали державне фінансування.

За результатами проведення другого конкурсного відбору кінопроектів для формування Програми створення та розповсюдження національних фільмів на 2012-2013 роки Експертною комісією з питань кінематографії було здійснено оцінювання наданих кінопроектів. За результатами конкурсу на колегії буде прийнято рішення щодо затвердження Програми створення та розповсюдження національних фільмів на 2012-2013 роки.

Окрім виробництва фільмів, Агентством спільно з Національною кіностудією ім. О. Довженка та Національним центром Олександра Довженка розпочато програму з відновлення української кінокласики. У 2011р відреставровано 28 класичних українських фільмів - 15 німих і 13 звукових, видано DVD-колекцію української німої кінокласики "Українське німе". Відбулися прем'єри відреставрованих фільмів "Два дні" Георгія Стабового й "Людина з кіноапаратом" Дзиги Вертова - музичні кіноперформанси з демонстрації німих українських фільмів у супроводі сучасної музики.

Задля сприяння створенню й модернізації виробничих потужностей укіногалузі здійснюється запуск лабораторії з обробки кіноплівки та тиражування фільмокопій в Національному  центрі імені Олександра Довженка. На даний час триває тестування сучасного копіювального обладнання, завершується ремонт приміщень лабораторії.

Робота Держкіно була активно спрямована на залучення іноземних продюсерів та інвестицій в Україну. Тому українське кіно було представлене своїми стендами на Берлінському, Каннському та Московському міжнародних кінофестивалях.

Крім того, за державної підтримки були успішно проведені міжнародні кінофестивалі «Молодість», «Крок», Одеський міжнародний кінофестиваль, «Відкрита ніч», «Українські альтернативи». Особливістю цих фестивалів стала подальша презентація кращих фільмів в кіномережі України, представлення потенціалу українського кіноринку, а також залучення іноземних продюсерів до реалізації спільних кінопроектів.

Протягом 2011 року Держкіно була проведена значна робота з удосконалення вітчизняної нормативно-правової бази у галузі кінематографії. Розроблені та прийняті постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку суб’єктів кінематографії (виробників національних фільмів), які до 1 січня 2016 року звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів» (від 26.01. 2011 № 48), «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2006 р. N 1404» (від 09.11.2011 № 1151), що надало можливість, отримані кошти на виробництво фільмів в кінці року, використати за призначенням протягом шести місяців, здійснивши перенесення зобов’язань на наступний бюджетний рік.

Державним агентством України з питань кіно було підготовлена Концепція Загальнодержавної цільової програми розвитку національної кіноіндустрії на 2012-2017 роки», яку було розглянуто на засіданні робочої групи 4.11.2011 року. Під час розгляду проекту акта, членами робочої групи висловлені пропозиції та зауваження до нього. Після врахування зауважень та пропозицій проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції Загальнодержавної цільової програми розвитку національної кіноіндустрії на 2012-2017 роки» буде направлено на погодження до зацікавлених органів виконавчої влади.

          Державним агентством України з питань кіно розроблено міжурядову угоду між Україною та Францією про спільне виробництво фільмів, яка підписана Міністрами культури України та Французької Республіки в рамках проведення 64-го Канського кінофестивалю.

Підсумовуючи викладене, треба відзначити, що Державним агентством України з питань кіно були зроблені усі можливі заходи для доступу України до міжнародного кінематографічного простору. Необхідно наголосити, що участь у програмах копродукції дає можливість підвищити конкурентоспроможність вітчизняного кінопродукту, збільшити обсяги його виробництва, а в подальшому дозволить вийти на міжнародні ринки, здійснювати промоцію та дистрибуцію вітчизняних фільмів за кордоном за підтримки міжнародних європейських організацій. Відповідно до загальноєвропейських тенденцій розвитку кінематографу повноцінний розвиток національного кінематографу можливий за умови інтенсивної інтеграції та співпраці з міжнародними кінематографічними організаціями в усіх секторах кіногалузі – не лише виробництва, а й дистрибуції, мережі кінопрокату, структури кіноіндустрії, фестивального руху та ефективного законодавства.